Ozonowanie wnętrza pojazdu – efekty procesu

Ozonowanie to proces polegający na usuwaniu niepożądanych zapachów, bakterii, pleśni, grzybów oraz alergenów, będący metodą bezpieczną, skuteczną i ekologiczną. Może być także wykorzystywany w działaniach odświeżenia i oczyszczenia pomieszczeń, w tym kabin samochodowych.


Właściwości ozonu

Właściwości ozonu znane są od wielu lat, jednak jego zastosowanie w procesie oczyszczania powietrza, a w szczególności klimatyzacji samochodowej, jest wykorzystywane od niedawna. Ozon jest bardzo silnym utleniaczem i związkiem nietrwałym. Zastosowanie odpowiedniej jego dawki powoduje całkowity rozkład komórki bakteryjnej, ponieważ posiada silne właściwości utleniające. Dzięki tym właściwościom opracowano technologię, która pozwala wyeliminować z powietrza mikroorganizmy szkodliwe dla zdrowia ludzi, w szczególności dzieci i alergików. Ale to nie jest jedyne jego zastosowanie. Używany jest również w przemyśle spożywczym do usuwania niepożądanych bakteriologicznie substancji, nieprzyjemnych zapachów oraz zanieczyszczeń chemicznych.

W każdym samochodzie znajdują się kanały wentylacyjne, układ klimatyzacji obecny też jest już w każdym nowo produkowanym pojeździe. Jednak bez odpowiedniej konserwacji i serwisu staje się ona siedliskiem wielu niebezpiecznych bakterii, pleśni i grzybów. Jest to całkowicie naturalny i nieunikniony proces. Kurz, drobnoustroje i pyłki znajdujące się w powietrzu gromadzą się w kanałach wentylacyjnych, zakamarkach, tapicerce, desce rozdzielczej, a następnie w momencie uruchomienia nawiewu „krążą” po wnętrzu pojazdu. Wykraplająca się w chłodnicy klimatyzacji wilgoć oraz wysoka temperatura stanowią idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Dodatkowo wszystkie elementy wyposażenia, dywaniki czy tapicerka dobrze gromadzą i przechowują wilgoć, która ma znaczący wpływ na rozwój mikroorganizmów. Dlatego właśnie tak istotne jest regularne serwisowanie klimatyzacji, wymiana filtra kabinowego, ale i istotne może być ozonowanie. W takich przypadkach krótki i nieinwazyjny proces ozonowania w skuteczny sposób usunie nieprzyjemne zapachy czy bakterie bytujące w układach klimatyzacji pojazdów.


Podstawowe właściwości ozonu:

  • im wyższa temperatura, tym ozon szybciej się rozpada
  • ozon rozpada się do tlenu, którym oddychamy
  • czas rozpadu ozonu w powietrzu to około 20 minut
  • ozon jest cięższy od powietrza
  • ozon ma silne właściwości dezynfekujące (silniejsze niż chlor)
  • przy użyciu ozonatora produkującego ozon w oparciu o niewłaściwą metodę (na przykład płytek ceramicznych) istnieje ryzyko odbarwienia tapicerki samochodu oraz deski rozdzielczej, skóry, weluru oraz spowodowania uszkodzeń elektroniki


Efekty ozonowania:

  • zwalczanie drobnoustrojów i alergenów, przez co w swoisty sposób sterylizuje pomieszczenia (nie tylko powietrze, ale i przedmioty w nim się znajdujące);
  • usuwanie nieprzyjemnych zapachów, np.: dym papierosowy;
  • usuwanie zapachów spalenizny. np.: po pożarach, remontach czy naprawach;
  • oczyszczanie elementów instalacji wentylacji i klimatyzacji (kanały wentylacyjne i trudno dostępne miejsca)


Wydajność ozonatora a czas ozonowania

  1. Minimalna wydajność ozonatora służącego do ozonowania auta i klimatyzacji to 5 000 miligramów czyli 5 gramów ozonu wyprodukowanego w ciągu godziny.
  2. Użycie urządzenia o mniejszej wydajności nie zdezynfekuje skutecznie auta i klimatyzacji. Z uwagi na czas rozpadu ozonu, powstanie równowaga między wytworzonym ozonem, a tym, który się rozpadł oraz utlenił bakterie, wirusy i grzyby. Przedłużanie czasu zabiegu urządzeniem o zbyt małej wydajności nie przyniesie pożądanego efektu (zapach chwilowo zostanie zamaskowany).
  3. Czas ozonowania typowego auta i odgrzybienia klimatyzacji przy użyciu generatora ozonu o wydajności 5 000 mg/h (5 g/h) wynosi około jednej godziny. Czas ozonowania należy proporcjonalnie skrócić przy użyciu ozonatora o większej wydajności.


Jak wygląda proces ozonowania auta?

  1. ozonator należy umieścić na siedzeniu pasażera lub podłodze przy siedzeniu pasażera. Wylot urządzenia skierować w kierunku skrytki (stamtąd zasysane jest powietrze). Można również ozonować auto i klimatyzację umieszczając ozonator na zewnątrz i wprowadzać ozon poprzez rurę umieszczoną w szczelinie uchylonego okna kierowcy lub pasażera. W ten sposób zabieg przeprowadzają zazwyczaj warsztaty samochodowe.
  2. uruchomić silnik pojazdu
  3. włączyć wentylator na maksymalne obroty, kratki ustawić w pozycji 2
  4. aby wydłużyć „żywotność” ozonu temperaturę należy ustawić na minimalną
  5. włączyć obieg wewnętrzny
  6. uruchomić urządzenie (koniecznie dobrać odpowiedni czas działania w zależności od wydajności urządzenia i wielkości kabiny samochodu)
  7. czekać, aż minie określony czas ozonowania
  8. wywietrzyć pojazd przez ok 5 minut
  9. w razie potrzeby powtórzyć procedurę
  10. wyłączyć nawiewy 


Zatem czas trwania i skuteczność procesu ozonowania uzależnione będą w ogromnym stopniu od wydajności urządzenia, ale i jednocześnie od intensywności zabrudzeń. Warto pamiętać, że nie używa się ozonu do czyszczenia filtrów. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy podjąć działanie na wielu polach jednocześnie. Nie zapominajmy, że nie ma jedynego i słusznego sposobu zwalczania nieprzyjemnych zapachów w samochodzie. Jednakże wymiana filtra, „ręczne” oczyszczenie parownika i ozonowanie mogą dać naprawdę widoczne i długotrwałe efekty.

Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ]

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.